Červen 2014

Akce v Liberci

17. června 2014 v 12:19 | Kirachan |  Akce
Už jsem sem zase dlouhou dobu nic nepřispěla. Od konce března jsem začla mít zdravotní potíže, které teď pořád řeším. Hodně jsem poslední dobou odpočívala, ale snad se blýská na lepší časy.
V červnu jsem měla tu čest navštívit hned dvě akce v Liberci.

První z nich byla přednáška o ruční výrobě japonského papíru Washi, která se konala 2. června v krajské vědecké knihovně v Liberci. Na tuto přednášku jsem narazila čirou náhodou, když jsem šla s přítelem do knihovny vrátit knížky a všimla si plakátu o této přednášce. Shodou okolností se přednáška konala asi za hodinu a jako správný japanofil jsem se přítelem rozhodla, že přednášku navštívíme. Do začátku přednášky ještě zbýval nějaký čas, a tak jsme si v mezičase skočili na Bubble tea do obchodního domu Plaza, který se nachází v blízkosti knihovny.
Řádně napojeni jsme se vrátili do knihovny a přesunuli se do přednáškového sálu. Bohužel se nás v publiku nesešlo mnoho. Přednášející Izhar nás před začátkem přednášky vyzval, abychom si sedli blíže k němu a šli se podívat na ručně vyráběný papír a další výrobky. Byly tam i různé mísy a stínidla, která Izhar vyrobil společně s Carmelou. Carmela upletla proutěné konstrukce, na které se pak připevnil Izharův ručně vyrobený papír. Všechny vystavené výrobky jsme si mohli i osahat.
Přednáška byla v angličtině, jelikož Izhar pochází z Izraele a neumí česky. Do češtiny nám ji překládal Izharův učeň Michal Gorec, který nyní působí v Papyree poblíž Liberce. Izhar nám předal mnoho svých znalostí o ruční výrobě papíru, které získal od rodiny Kobayashi při svém pobytu v Japonsku. Zjistili jsme, že papír Washi se vyrábí z morušovníkového lýka nazývaného kozo a ruční výroba papíru nám byla představena krok za krokem.
Během přednášky se nás občas Izhar na něco zeptal a sami jsme mu mohli pokládat dotazy. Na konci přednášky jsme se přemístili opět k prohlídce výrobků a povídali si s Izharem. Izhar se nás ptal, proč jsme navštívili jeho přednášku a zval nás na kurz ruční výroby papíru, který se bude konat asi na podzim v Japonsku. Na závěr nám rozdal papíry s informacemi o sobě a Carmele.
Musím říct, že mi přednáška přišla zajímavá a hodně se mi líbila. Místy byla přednáška i zábavná a panovala na ní přátelská atmosféra. Jsem ráda, že jsem na ni náhodou narazila a rozhodla se ji s přítelem navštívit.

Druhou akcí byl liberecký jarmark, který se konal v sobotu 14. června. V sobotu mi přes den nebylo moc dobře a rozhodla jsem se tedy, že se s přítelem pojedeme podívat jen na večerní ohnivou show a ohňostroj. Těsně před naším plánovaným odjezdem začalo venku pršet, a tak jsme chvíli váhali, jestli máme na jarmark jet. Naštěstí se déšť rychle uklidnil a my tak za doprovodu duhy a červánků vyjeli do Liberce.
Nečekaně program začal asi o půl hodiny až o hodinu později, než bylo plánováno, a tudíž jsme se pak z Liberce vrátili až pozdě v noci.
Nejdříve jsme viděli několik tanečních vystoupení, mezi kterými nechyběly ani kankánové tanečnice. Potom následovala ohnivá show, při které jsme mohli vidět klasické polykání ohně, žonglování s pochodněmi, skákání přes ohnivé švihadlo a další kousky. Program završil netradiční ohňostroj, během kterého bohužel začlo opět pršet. Ohňostroj ale byl i přes pár chyb a nepřízeň počasí velkolepý.
Byla jsem ráda, že jsem jela a viděla poprvé v životě ohnivou show a zajímavý ohňostroj. Ze stání v dešti jsme byli slušně promrzlí, ale stálo to za to. :)

Momentálně mě tento pátek čeká sraz se spolužáky z VŠ v Ústí nad Labem. Bohužel se mi nepodařilo sehnat přespání v Ústí, a tak moje návštěva srazu asi bude docela krátká, ale i tak se na sraz těším a jsem na něj zvědavá. Ještě se tento víkend koná Geetacon, na který jsem původně chtěla jít, ale asi si nechám zajít chuť, protože můj zdravotní stav mi momentálně nedovoluje mít nedostatek spánku, který bych asi na conu měla.